
Sinoć je u prostorijama Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH svečano otvorena rođendanska izložba plakata SARTR-a pod nazivom “33 x B1”
Tim povodom, prisutnima su se obratile direktorica muzeja Šejla Šehabović, direktorica SARTR-a Maja Salkić te prvakinja SARTR-a, glumica Selma Alispahić.
“Slavimo 33 godine od osnivanja Sarajevskog ratnog teatra. Da je njegov osnivač Safet Plakalo među nama on bi sigurno u tom broju 33 vidio određenu simboliku, njemu su brojevi značili mnogo, datumi premijera su pažljivo birani, svi značajni praznici proslavljani, predstave su vrlo često igrane baš na rođendan nekoga od glumaca i glumica, kao podsjećanje da je tanka linija koja razdvaja naš teatarski i stvarni život. Zato Sartr nikada nije bio formalno teatarski kolektiv, Sartr je uvijek bio porodica. U toj porodici svi članovi su imali svoje mjesto, svoj značaj i ulogu. Starije smo poštovali, mlađe s radošću dočekivali. Danas, izložbom kojom slavimo 33 godine Sartra, predstavljamo članove naše porodice koji su često ostajali u sjeni, a u suštini su prvi izloženi pogledu. Odajemo počast mnogim sjajnim umjetnicima koji su kroz plakate kreirali i njegovali vizualni identitet Sartra. Svi direktori Sartra su svijetli primjeri kako se teatar vodi, ali mu se prvenstveno služi sa svjesnom i duboko utemeljenom namjerom da se sve zabilježi, otme od zaborava, da ono što je umjetnost trenutka bude nekako zaustavljeno u vremenu.
Safet Plakalo, Osman Arslanagić, Nihad Kreševljaković, Aleš Kurt i danas Maja Salkić, vodili su i vode računa da Sartr ostane publici u srcu, ali i u oku. Sve naše afiše, ulaznice i plakati za predstave kreirani su tako da čovjek poželi da ih ponese kući i ostavi za uspomenu. Da ih čuva u porodičnoj biblioteci ili sehari u kojoj se čuva porodično blago ili uokviri kao sliku i gleda kada se uželi smisla i ljepote. Upravo zbog toga što je Sartr nastao u ratu kada su gorjele knjige, papiri, fotografije i uspomene, svjesni smo da su ovi plakati važni tragovi postojanja i života, oni su spašena sjećanja koja pobjeđuju u bitci s vremenom. Riječ je o duhovnoj riznici od neprocjenjive vrijednosti i kulturološkog značaja kojoj su svoj doprinos dali sjajni umjetnici čije plakate večeras možete pogledati, između ostalih: Branko Bačanović, Bojan Mustur, Goran Lizdek, Asim Đelilović, Ajna Zlatar, Anur Hadžiomerspahić, Đorđe Jovanović, Tamara Lazić, Bojan Hadžihalilović, Ismar Žalica, Naida Čelik…kao i fotografi čije su fotografije često postajale plakati, među njima Fuad Fočo, Velija Hasanbegović, Dženat Dreković, Damir Šagolj, Aida Redžepagić i mnogi drugi.
Ovi plakati odražavaju duh Sartra, to je umjetnost visokih etičkih i estetskih vrijednosti, ideologija koja je isključivo rad i stvaralaštvo, prošlost koja nas zanima isključivo ako može da nas pouči, opomene i oplemeni i teatar kao najosmišljeniji put od čovjeka do čovjeka.
Pred vama su simbolično 33 plakata za 33. rođendan Sartra. Slijedeći simboliku, broj 33 znači moć, snagu, volju, ostvarenje želja, odgovornost, mudrost, transformaciju, napredak, obilje i sreću. Sve ono što je Sartr danas. Naučno je dokazano da prođe tačno 33 godine svaki put prije nego što Sunce izađe na istom mjestu na horizontu. Uz poštovanje i duboki naklon za sve što je bilo, i s radošću za sve ono što dolazi, sa željom da Sartr i dalje bude sunce na horizontu kulture naše zemlje, Evrope i svijeta, ovu izložbu u povodu 33 godine mladosti Sartra proglašavam otvorenom.”- Selma Alispahić.
Izložba “33 X B1” je otvorena do 31.maja.
Dobro došli!