O NAMA

Sarajevski ratni teatar SARTR utemeljen je 17. maja 1992. godine okupljajući glumce i saradnike iz tri profesionalna sarajevska pozorišta, a koja su, zbog agresije na Bosnu i Hercegovinu, morala obustaviti svoj rad. Glumci i ostali pozorišni djelatnici sarajevskih pozorišta, u toku rata vezali su se za SARTR, te odigrali preko 200 predstava u četiri godine opsade. SARTR, kao teatar osnovan u periodu opsade, svjedoči fenomenu duhovnog i kulturnog otpora fašizmu i agresiji. SARTR ne samo da čuva uspomenu na taj period već i danas nastoji snažno afirmirati univerzalne vrijednosti: bogatstvo različitosti, antifašizam, svetost mira, aktivizam, internacionalizaciju, suosjećanje prema svima koji trpe nepravde širom svijeta. SARTR sa svojim nasljeđem nastoji biti mjesto naše savjesti i hrabrosti. 

Teatar kao prostor jedinog mogućeg djelovanja, istraživanja, savladavanja stigamtizacije, prostor krika, utjehe i snova. Teatar u kome se rađa ideja, razvija, raste na sceni i u konačnici, najbitnije, dijeli sa publikom. 

Sarajevski ratni tetar SARTR nastao je kao egzistencijalna potreba građanki i građana pod opsadom. 

Sarajevski – šarmantan, duhovit, snalažljiv, multikulturalan, inkluzivan.

Ratni – nikako nasilan, pobunjenički, isključivo kao otpor, nikada žrtva. 

Teatar u kome se gleda, vidi i obzervira. 

Živimo u savremnom ali okrutnom svijetu, dehumaniziranom, u kome se ljudi suočavaju sa mukama, ne žive, preživljavaju ili tačnije imitiraju život. SARTR pokreće čovjeka, svog gledaoca, umjetnika i svakog ko djeluje u tom prostoru. Čovjek je u SARTRu potpuno slobodan ali itekako društveno odgovoran. Pokreće čovjeka na stvaranje, iz čega nastaje plemeniti umjetnički čin. 

U avgustu 1992. SARTR je konstituisan kao vojna jedinica pri Regionalnom štabu Oružanih snaga BiH Sarajevo, a 12. januara 1993. godine Odlukom Ratnog Predsjedništva Skupštine grada Sarajeva kao Javna ustanova iz oblasti kulture od posebnog interesa za odbranu grada. 

Sarajevski ratni teatar SARTR realizirao je prvu teatarsku premijeru u ratu (SKLONIŠTE) koja je konceptualno imaginirala stvarnost tog trenutka, te koristila životne činjenice u kreiranju pozorišnog akta, a što je još tada prepoznato kao naznaka smjera kretanja produkcije ovog umjetničkog ansambla. 

Odlukom Skupštine Kantona Sarajevo od 24. jula 1997. ulogu osnivača SARTRa preuzeo je Kanton Sarajevo. U toku svog postojanja Sarajevski ratni teatar je realizirao preko 100 vlastitih produkcija. Predstave SARTRa su učestvovale i nagrađivane na festivalima u BiH, regiji i svijetu. SARTR je igrao svoje predstave diljem Evrope i gotovo u svakom gradu u Bosni i Hercegovini. SARTR je iznjedrio i sa ponosom igrao najdugovječniju predstavu u modernoj povijesti BiH pozorišta – Ay Carmela. Ay Carmela je živjela i uspješno igrala preko 20 godina. U maju 2022. godine arhivska građa predstave Ay Carmela, kao i scenografija, kostimi i rekvizita su postavljeni u Historijski muzej BiH kao stalna muzejska postavka. Najznačajnije priznanje za ukupni rad SARTR je dobio 2003. godine kada je instituciji dodijeljena Šestoaprilska nagrada Grada Sarajeva. 

Danas, SARTR okuplja glumice, glumce i pozorišne radnike svih generacija, u prostoru nekadašnjeg kultnog sarajevskog centra društvenih aktivnosti CDA. 

SARTR

Sartr Slika Teatra 1

Welcome to Theater of the Soul